• "Манастирската култура на Балканите" в Нощта на музея и през летния сезон в Историческата експозиция
19 May

Изложбата ще гостува в града през летния сезон и е една от новите изложби, които очакват бургазлии за XVII Нощ на музеите.

На 21 май 2022 г., в Историческия музей на ул. "Лермонтов" № 31 ще бъде открита изложбата "Манастирската култура на Балканите" на Исторически музей - Самоков. Събитието е част от Европейската нощ на музеите, която РИМ – Бургас и тази година ще отбележи с богата и разнообразна програма. Тя представлява малка част от многобройните фотографски творби на проф. Михаил Енев, преподавател в Националната художествена академия, човекът на когото дължим представите си за онова, което се съхранява в манастирите у нас и на Света гора. Със заснемането и изследването на произведенията на средновековните и възрожденски майстори, проф. Енев попълва празнините в духовната ни история и предлага своята визия за един изчезнал, но непрекъснато напомнящ за себе си, свят на изкуство. В деня на откриването ще бъдат показани избрани образци от фотоизложбата, с които се надяваме да възбудим интереса на посетителите за разглеждане и на останалите фотографии, които ще бъдат подредени в следващите дни. Изложбата ще гостува в музея до края на летния сезон. Откриването ще бъде от 18:00 часа, в Историческия музей, ул. "Лермонотов" № 31.