Италиански стихове, вдъхновени от музейната ракия

• Италиански стихове, вдъхновени от музейната ракия
14 Nov

Италиански стихове, вдъхновени от музейната ракия

На 10.11.2023г. около казана за ракия бяха „оплетени“ много стихове от бургаските поети. Благодарим на всички гости, които споделиха ентусиазма ни и направиха истинско събитие.
Специални благодарности и на италианеца г-н Джузепе Геци, който дойде от Балчик, заинтригуван от нашия анонс. Оказва се, че той съвсем не е случаен посетител – майстор е по китайски традиционни бойни изкуства – четвърти дан карате шотокан, първи дан кобудо Окинава, шести дан Кунг Фу У Шу Шаолин Чуан, шести дан Кунг Фу У Шу Тай Чи Чуан. В периода 2017 – 2023г. е издал 18 книги (www.ilmiolibro.it), посветени на китайската философия и история, жизнената енергия на човека, даоиски дисциплини, Кунг Фу У Шу, различни техники на самозащита. Публикуваме стихотворението, което той написа в двора на Етнографския музей.

С перо и лист хартия край казана за ракия

Превод от италиански език

Опияняващия дъх във въздуха
напомня древни времена,
които радват сърцата и
затоплят настроението.
Нейният сладък и решителен аромат
повдига духа,
преоткрива другаруването и мира.
Претворява прегръдка на искрено приятелство,
където времето е спряло
и камбаните не пеят.
Настава тишина, докато упорития вкус
на благородната ракия
сгрява вените и отваря сърцето!
Джузепе Геци

За верността на превода,