Ракията в традиционната култура на българина

06 Feb

Ракията в традиционната култура на българина

На 12 февруари, понеделник, от 18:00 ч., по повод 14 февруари – Трифон Зарезан, в Конферентната зала на Регионалната библиотека – Бургас, ще бъде изнесена лекцията „Ракията в традиционната култура на българина“. Лектор ще бъде един от най-изтъкнатите съвременни български етнографи – доц. д-р Ангел Янков, директор на Регионален етнографски музей – Пловдив.
Ще бъдат представени всички научни данни за произхода на ракията, и за нейното присъствие в българската традиционна култура като питие, лекарство, вълшебна напитка, „жива вода“ и магическа течност, както и събирателно вещество, символизиращо едновременно огъня, земята и въздуха според българската традиционна митология и фолклор.
По време на лекцията ще бъде представена и стихосбирката „С перо и лист хартия край казана за ракия“, издадена от РИМ – Бургас и съдържаща 20 стихотворения, дело на бургаските поети, посветени на ракията.