• За здраве и за сполука – мартенички с етномотиви и минерали от Регионален исторически музей – Бургас
13 Feb

„Баба Марта бързала, мартенички вързала...“
Според традицията, за да бъдем здрави, всяка година на 1-ви март се закичваме с бели и червени конци. И тази година музеят е приготвил разнообразие от собственоръчно изработени мартеници. Мартениците са два вида – с етномотиви, които се предлагат в Етнографската експозиция на РИМ – Бургас (ул. Славянска 69), от понеделник до събота от 9:00 до 17:00 часа.
За тези от вас, които вярват в магическите сили на минералите, сме приготвили усукани бели и червени конци за здраве и късмет, с вплетени различни минерали за любов, за благоденствие – тигрово око, розов кварц, аквамарин, тюркоаз, аметист, планински кристал, седеф и червен корал. От древни времена за тях се е считало, че имат лечебни свойства – помагат на зрението, имунитета, при различни болести, но също са се носели като амулети за любов, късмет, пари и др. Някои свързват избора на минерал със съответната зодия. Тях ще откриете на ул. "Фотинов" № 30 – Природонаучен музей, от понеделник до събота включително, от 9:00 – 17:00 часа. Цена от 0,50 и 1,00 лв.
Зарадвайте своите близки с уникални мартеници – амулети! Количествата са ограничени.