• Музеят „Тиха нощ“ и Културният съюз от Ваграйн гостуваха на Регионален исторически музей Бургас
16 May

По инициатива на Почетния консул на Австрия в Бургас доц. д-р Радостина Иванова през ноември 2019 г., с участие в проекта „Advent der Kulturen“ Регионален исторически музей -Бургас представи с голям успех в музея „Тиха нощ“ етнографска коледна изложба. През изминалата седмица по покана на доц. д-р Радостина Иванова и д-р Милен Николов – директор на Регионален исторически музей в гр. Бургас и със съдействието на Община Бургас, с ответна визита в четирите експозиции на музея присъстваха ръководителят на Културния съюз „Blues Fenster “ във Ваграйн, зам. кметът на Община Клайнарл, ръководителят на Туристическия съюз Ваграйн - Клайнарл, представители от туристическия бранш и музея.
По време на визитата бяха обсъдени възможностите и заявен интерес за съвместни инициативи в областта на музейното дело, обмяна на опит в опазването на културно-историческото наследство. "По време на нашето посещение при Вас ние видяхме приятелско и гостоприемно посрещане. Знайте, че в Бургас имате истински приятели и това приятелство ще продължи и занапред", каза директорът на РИМ Милен Николов при посрещането на австрийската делегация. В хода на разговорите бяха отбелязани много общи неща, по които двата града си приличат, както и приоритетното място, което заема туризмът и опазването на културното наследство в политиката на управление на гр. Бургас и гр. Ваграйн. Посетителите имаха възможността да се запознаят с богато археологическо, историческо и етнографско наследство на бургаския край, като по повод визитата фолклорната група от с. Люляково пресъздаде автентични великденски обичаи и песни в двора на Етнографския музей. За още по пъстрото настроение и колорит се погрижи и бургаският ансамбъл „Атанас Манчев“. В края на срещата гостите и домакините си размениха подаръци и пожелания за нови и ползотворни бъдещи взаимоотношения в сферата на културата.