• Преоткрийте пъстротата на пролетните празници с безплатна беседа в Етнографския музей
07 Apr

Заповядайте тази събота, 09.04.2022 г. от 11:00 ч. в Етнографската експозиция на бул.''Княз Александър Батенберг'' 12-14, за да чуете беседа за най-красивите и жизнерадостни пролетни празници Лазаровден, Цветница, Великден. Заглавието не е случайно подбрано и обхваща пъстротата на пролетните празници до Гергьовден. Темите се поднасят разбираемо, а разговорите с екскурзоводите са част от изживяването. За най-малките посетители сме подготвили материали за оцветяване, а всеки желаещ може да закупи и образователните ни помагала - „Обреден календар за моми и ергени". Изданието е предназначено за децата от първи до четвърти клас и целят да запознаят читателите с някой от най-обичаните български обичаи под формата на ролеви игри, картинки за оцветяване и песни.
На фона на красивите лазарски носии от нашия регион ще си поговорим за това какви традиции са спазвали хората в миналото на тези празници, има ли разлика в отбелязването им в отделните селища, защо са носили благоденствие за цялата общност. Беседата е безплатна, заплаща се само входната такса. Очакваме Ви.