85 години НЧ Христо Ботев 1928

85 години НЧ Христо Ботев 1928



<module="photo" id="1508" maxwidth="300" maxheight="200">
Стидовската планина – едно от южните разклонения на Източна Стара планина – която започва от връх Българка над Сливен, завършва на изток също с връх, който в някои географски изследвания е означен с името Подвиски. И точно тук, непосредствено под южното подножие на това възвишение, на 410 метра над морското равнище, е разположено село Подвис. Много е писано за селото, за историята и традициите му, за костюмите на неговите жители, за празниците, които празнуват. Но ни една дума за тези, които съхраняват и предават традицията. За много учени читалищната дейност и самодейните състави заплашват от изчезване обичаите в техния автентичен вариант. Но ако не са читалищата и самодейците, младите хора няма да познават историята и традициите си.

На един свят ден, 06.01. – Богоявление, в далечната 1928г. се сформира група /куда/ от коледари, която, за разлика от другите куди, не дели селото, а с тетрадка и молив тръгва от къща в къща с благородната задача да съберат средства за читалищна библиотека. Още след посещението на първото семейство – Стойчо Вълков Митев – Чалгъна в списъка се явява сумата от 50лв., която сума е и първият капитал на бъдещето читалище. Към 11:00 часа на 07.01.1928г. бъдещето читалище разполага със сумата от 14 000 лв. Вечерта на 08.01. в селския дюкян се организира общоселско събрание, пред което инициативният комитет, в който влизат Матю Шивачев, Георги Желев Петров, Кънчо Георгиев известява на събралите се селяни своята идея за основаване на читалище в селото. След много дебати се взема решение да се основе читалище. Избират името „Христо Ботев”. За настоятелство биват избрани Матю Шивачев, Георги Желев, Нейчо Баев и Калчо Трифонов. Започва трескава работа. С голям труд се организира театрален салон. През същата година се поставя началото на театралната група. Първата пиеса, изнесена от трупата, е „На смърт убиеца”, която е с възпитателен ефект – против пиянството и алкохола. Със средствата, събрани от коледуването и пиесата, са закупени първите книги и е направен абонамента на читалището.

През 1949г. започва строеж на новата читалищна сграда със собствени средства и материали и с доброволен труд. На 10.09.1953г тържествено е открита и новата сграда. През 1961г НЧ „Христо Ботев - 1928” е обявено за образцово.
Читалищните състави са участвали и продължават да участват в различни фестивали и събори на художествената самодейност: Копривщица, Петрова нива, Граматиково, Божура и др.
През 2011г. кандидатстват и печелят проект по програма „Глобални библиотеки”, като към днешна дата разполагат с 125 читатели и около 16 000 библиотечни документа.
<module="photo" id="1519" maxwidth="490" maxheight="400">

<module="photo" id="1516" maxwidth="490" maxheight="400">

А най-хубавото е, че влизайки в сградата на читалище „Христо Ботев - 1928” те посреща традицията на селото и неговите жители, разположена в Етнографската сбирка.

Честит празник! С пожелание за дълголетие и ползотворно сътрудничество!

Отдел Етнография на РИМ-Бургас