Денят на свети Модест

Денят на свети Модест



<module="photo" id="1556" maxwidth="250" maxheight="400">
Свети Модест, също като свети Георги, е покровител на земеделците и овчарите. На иконите е изобразен обикновено с два впрегнати вола или стадо овце.

Широко разпространено е поверието, че той е научил хората как да впрягат добитъка и да орат нивите си. В Странджа е на особена почит, защото е защитник на добитъка, а скотовъдството там е основен поминък.
Обредността на неговия празник е свързана с осигуряване на здравето на впрегатните животни и благополучието на стопаните им, а главни действащи лица са жените.

В навечерието на 18 декември те подновяват кваса и през нощта замесват тесто от най-чистото и хубаво пшенично брашно. Изпичат нечетен брой пити, украсени с просфора (обреден печат, който се слага върху хляба). Мажат ги с олио и мед, за да са мазни и шиите на животните и да не ги болят при впрягане. На сутринта носят питите в църквата, нареждат ги под иконата на свети Модест и след службата ги раздават за здравето на домашните животни. Мъжете пък носят крини със сурово жито, което даряват на църквата. Пред иконата на светеца се оставя и малко яремче или рогца от сребро или алуминий, за да не сполетяват беди добитъка.

В село Горно Ябълково жените бягат, докато раздават питата, за да бъдат пъргави животните. Във Факия вярват, че стопанката, която първа раздаде хляба, през лятото първа ще свърши жътвата. В с. Българи свети Модест е закрилник на арабаджиите (коларите).
През целия ден е забранено да се впрягат воловете, биволите и конете, за да бъдат здрави и силни през цялата година. Парче от обредния хляб се слага и в тяхната храна.

Празникът е по време на коледните пости, но може да се яде риба.

Росица Топалова, уредник в отдел „Етнография”

*Снимка: Икона на Св.Модест от фонда на отдел "История" при РИМ-Бургас