В музейната градина се излюпиха първите пеперуди-луна

• В музейната градина се излюпиха първите пеперуди-луна
07 Aug

В музейната градина се излюпиха първите пеперуди-луна

Една от най-величествените и красиви пеперуди разтвори дългите си жълто-зелени криле от мъхестия пашкул пред удивените погледи на посетителите в бургаския Природонаучен музей. [shrink]

Argema mimosae
или Африканска пеперуда луна е нощен вид, който живее едва 3-4 дни след като излезе от какавидата си. Нейният живот е твърде кратък, тъй като няма хоботче, с което да се храни и живее само от натрупаните хранителни вещества в стадия си на гъсеница. Размахът на крилете й достига 10-12 см, а дължината на пеперудата от главата до върха на удължените й крила е 12-14 см. Тя е широко разпространена в Южна и Централна Африка.

Африканската красавица може да бъде видяна за първи път тази година в Природонаучния музей в Бургас, където уредниците трепетно се грижиха за големите пашкули повече от две седмици в очакване на нейното появяване.