• Златните пръстени на епикерний Петър и Никифор се завръщат в Акве Калиде за първи път след откриването им
27 May

Два златни пръстена от XIV век ще бъдат изложени от 1 юни 2016 г. в музейната експозиция на туристически комплекс "Акве калиде". Уникалните находки са открити при почистване на минералния извор в бургаския квартал Ветрен през 1910-1911 година. Те представляват пръстени-печати от 23-каратово злато, с които притежателите им - представители на най-висшите кръгове на Византия и Българското царство, са подпечатвали своята кореспонденция. Тези елитни находките са доказателство за динамиката на живота и важността на Акве Калиде Термополис през периода на средните векове.

Двата златни пръстена се завръщат в Акве Калиде за първи път след откриването си.
Повече информация за пръстените. >>

Изложбата е организирана от Регионалния исторически музей и Община Бургас, със съдействието на Националния археологически институт с музей при БАН.

Тагове:акве калиде, изложба, пръстени